Co zrobić z pustą działką?

Jest rzeczą normalną, że wielu ludzi chce posiadać prywatny kawałek ziemi, w szczególności taką znajdującą się z dala od centrum wielkiego miasta. Czasami po dokonaniu takiego zakupu, nie mamy koncepcji w jaki sposób rozsądnie zagospodarować przestrzeń naszego ogródka.

Jak zagospodarować pusty teren?

Kwestię wykorzystania terenu działki warto starannie rozważyć, by stworzone przez nas idee nie stały się w rezultacie na wskroś spudłowane albo horrendalnie niepasujące do naszych potrzeb. Niegłupim wyjściem bywa zaopatrzenie działki w ogródek. Warto wziąć pod uwagę możliwości, jakie wiążą się z uprawą własnych roślin i owoców. Dla osób mieszkających w mieście smak samodzielnie wyhodowanych fruktów jest bezdyskusyjnie wyjątkowy a także mistrzowski. W przypadku, gdy mamy prywatną działkę, warto z tego mądrze skorzystać. Pielęgnowanie melonów lub jarmużu jest bardzo proste. Dzięki temu zyskamy możliwość, aby delektować się znakomitym aromatem, którego nie można porównać do smaku towarów znajdujących się na półkach supermarketów. Hodowla warzyw i owoców jest dobrym rozwiązaniem także jeśli szukamy nowej pasji – ogrodnictwo niejednemu przypadnie do gustu. Gdy już posiadamy ogródek, nieodzowny będzie magazyn na narzędzia. Jeżeli lubimy majsterkować, zbudujmy go z tworzywa drewnianego. Z drewna możemy zrobić również altankę, która będzie prezentować się stylowo. W ogrodowej altanie możemy spędzić uroczy czas z naszymi bliskimi bądź z przyjaciółmi – przyjemnie będzie w miłym gronie urządzić małe przyjęcie. Jeżeli postawimy na działce altankę, to nie zaskoczą nas nagłe zmiany pogody – ulewny deszcz nie przeszkodzi naszej imprezie.

Czy warto budować dom na terenie ogródka?

Godnym uwagi projektem będzie także skonstruowanie znajdującego się na terenie ogródka domu. Jeśli zależy nam na czasie, należy spytać doświadczonych znajomych, kiedy można stawiać domki bez pozwolenia. Typowy dom mieszkalny zwykle wiąże się z nieodłącznym wymogiem stoczenia batalii z urzędami w celu uzyskania zezwolenia. Posiadacze działek planując jej zagospodarowanie decydują się jednak najczęściej na taki rodzaj zabudowy, dzięki czemu nie muszą zabiegać o pozwolenie. Domki bez pozwolenia można budować jedynie w ściśle określonych okolicznościach przewidzianych przez prawo budowlane. Przede wszystkim nie mamy możliwości stawiania bez zezwolenia domków piętrowych czy innych niż wolnostojące. Nie bagatelizujmy też regulacji stanowiącej, iż nasz budynek może mieć powierzchnię nie przekraczającą limitu 35 m2. Zwróćmy też uwagę, że domki bez pozwolenia można budować wyłącznie w ograniczonej ilości. Zgodnie z obowiązującymi przepisami na każde 500 m2 powierzchni działki może przypadać maksymalnie jedna budowla stawiana bez zezwolenia, dlatego np. na działce o powierzchni 1200 m2 postawimy nie więcej niż dwa takie domki.