Czechy – atrakcyjny kierunek podróży za pracą

 

Polska jako państwo, które jest członkiem do Unii Europejskiej stwarza opcje podjęcia dobrego stanowiska w różnych krajach do niej przynależących bez męczącej biurokracji. Jednym z takich krajów są Czechy, których sąsiedztwo, kwestie porozumienia oraz podobna substancja kulturowa zachęca osoby poszukujące pracy. Dlaczego to tam opłaca się pracować?

Praca w Czechach

Czechy z pewnością cieszy wzrastająca koniunktura, ich gospodarka jest lepsza od naszej, a bezrobocie obniżyło się do najniższego poziomu w historii czeskiej gospodarki i wynosi zaledwie 2,5%. Polacy zarobkujący w Czechach doceniają takie obszary jak:

 

• rewelacyjne aspekty socjalne,

 

• nieduży wpływ procedur urzędowych na życie prywatne i publiczne,

 

• przejrzyste i niższe podatki,

 

• mentalność i stosunek do rzeczywistości mieszkańców Czech.

Jak ocenić życie w Czechach?

Według obserwacji internautów, którzy przenieśli się do Czech można zauważyć, iż utrzymują oni, że ich koszty utrzymania spadły. Niedrogie zameldowanie, brak papierów do wypełniania, niesprawiający problemów urzędnicy i aura pozytywnego myślenia sprzyjają mieszkaniu i pracy na południe od Olzy.

Praca w Czechach – zarobki

Przedsiębiorcy z Czech dbają o stworzenie Polakom lepszych warunków zatrudnienia, jednocześnie zapewniając ciekawe wynagrodzenie i mnóstwo bonusów, takich jak wyżywienie czy ułatwienia w transporcie. Zanim rozpatrzymy opcję pracy za granicą, najpierw warto zebrać opinie o pracodawcach. Można przy okazji zdobyć dane o zarobkach, warunkach, cyklach rekrutacji, a także przyswoić opinie na temat konkretnych miejsc pracy.

 

Czeskie pensje kształtuje branża, zapotrzebowanie oraz poziom kwalifikacji i doświadczenia zatrudnionego. Nie umiemy zatem idealnie odpowiedzieć na to, ile zarabia się za południową granicą. Weźmy przykładowe ogłoszenie o zatrudnieniu w charakterze policjanta municypalnego (Straż Miejska) w stolicy Czech – na początek będzie to 30 tys. koron oraz kilka dodatków socjalnych. Z kolei jeśli na prywacie w Polsce uda się nam wypracować zysk 5 tys. zł, to po odprowadzeniu podatku mamy:

 

• w Polsce – ok. 3060 zł,

 

• w Czechach – ok. 4200 zł.

 

Inny analogiczny przykład pokazują warunki zatrudnienia w markecie Lidl. W zależności od okolic i wielkości miasta – w Pradze zawsze się zyska więcej – wynoszą one od 28 do 38 tys. koron brutto, co daje dochód około 1000-1500 euro.

Linie produkcyjne, logistyka, motoryzacja – to najistotniejsze kierunki zarobkowania dla przybyszów z naszych stron. Zwłaszcza ten ostatni znajduje się w Czechach na wysokim poziomie, toteż nierzadko brakuje tam sprawnych i wykwalifikowanych członków personelu – przybysze z Polski posiadają pod tym względem korzystną opinię.