Jak dbać o dziecięce ubrania

Piorąc dziecięce ubranka, zawsze musimy być ostrożni, zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia malucha. Dopiero gdy dziecko ukończy trzeci rok życia, codzienne pranie przestanie tak naprawdę wiązać się z całą listą dodatkowych wymogów.

Niektóre pralki mogą posiadać dedykowane programy przeznaczone do prania ubrań dziecięcych, ale nie zawsze. Najlepiej więc inwestować w ubranka dla dzieci stworzone z materiału, który bez problemu znosi wysokie temperatury i nie ma tendencji do kurczenia się. Właśnie dlatego najlepiej postawić na bawełnę.

Przeważnie ubranka dla dzieci pierze się w temperaturze 60 stopni Celsjusza. Z biegiem czasu, ok. trzeciego miesiąca życia malca, można obniżyć temp. do 40 stopni, która wystarczy, by usunąć z tkaniny bakterii oraz innych alergenów. Organizm dziecka musi z biegiem czasu tworzyć własną florę bakteryjną, stale wzmacniając odporność.

Zawsze należy pamiętać o symbolach na metkach ubranek dla dzieci. Co się za nimi kryje? Zawierają przede wszystkim wskazówki dotyczące sposobu prania oraz jego maksymalnej temperatury. Istotne są również symbole z żelazkiem, instruujące, w jakiej temperaturze należy poddać prasowaniu ubranka dla dzieci. Jak interpretować symbole?

  • Miska z wodą – informacja o temperaturze prania, w zależności od konkretnego materiału ubranka
  • Miska z poziomą kreską na dole – pojawia się przy delikatnych tkaninach. Dobrze jest stosować do nich specjalne programy.
  • Miska i dłoń – znak ten informuje, że konkretne ubranko należy prać jedynie ręcznie – nigdy w pralce.

Jeszcze do ukończenia roczku zdecydowanie należy wykorzystywać do prania ubrań dla niemowląt proszek dla alergików. Zawiera o wiele mniej sztucznych substancji. Alternatywą jest proszek do prania z glinką, która posiada właściwości zmiękczające.