Kampery po sezonie – najważniejsze wskazówki dla użytkownika

Gdy nadejdą słoneczne miesiące i będziemy mogli wykorzystać okres urlopu, na najdalsze szlaki wyjeżdżają turystyczne pojazdy – kampery. Gdy zakończy się sezon, co wypada w okresie od września do października, musimy przygotować maszynę do przerwy zimowej. Co zrobić, by od razu przygotować maszynę do kolejnego sezonu?

Nie ma nic ważniejszego niż przegląd kampera

Najpierw zajmijmy się mechanicznymi częściami służącymi do jazdy. Będą to kontrole stanu układów samochodowych i płynów m.in. chłodniczego i oleju silnikowego, które powinno się obowiązkowo – razem z filtrem – zmienić na nowy. Kolejną kwestią jest wymiana filtrów pod maską i w kabinie; to naprawdę konieczne, jeżeli kamper jest zaopatrzony w system klimatyzacyjny. Jeszcze ważniejsze jest sprawdzenie stanu układu hamowania; nawet drobne odstępstwo od prawidłowego stanu musi nas nad wyraz usposobić do rozwagi i skłonić do wymiany wadliwych elementów. Gdybyśmy chcieli prowadzić nasz pojazd także zimą, nie obędzie się bez wymiany opon na zimowe, tym bardziej gdy decydujemy się na górskie tereny.

O czym jeszcze powinno się pamiętać?

Jeśli zapominamy o kamperze na dłużej, koniecznie  odłączyć i przechować w suchym pomieszczeniu akumulator spoczynkowy, zwłaszcza, jeśli pojazd nie jest przechowywany w ocieplanym garażu. W trakcie przymusowej przerwy warto wyprowadzić auto z garażu na krótki przejazd, nawet po parkingu przy drodze osiedlowej, by utrzymać w sprawności akumulator rozruchowy. Kampery przed zakończeniem okresu wakacyjnego powinny być także starannie wyczyszczone, opróżnione z zapasów jedzenia, niezależnie od tego, czy opakowania są hermetycznie zamknięte. To samo dotyczy wyposażenia, zwłaszcza pościeli,koców i poduszek, ale również wrażliwego sprzętu elektronicznego, na przykład telewizora. Właściwie przygotowany do zimy kamper,  zapewne posłuży w kolejnych sezonach, a kilka czynności uchroni nas przed nieplanowanymi wydatkami na początku okresu wakacyjnego.