Nieproszeni goście – czy da się z nimi efektywnie walczyć?

W naszym kraju przeważnie szanuje się cudzą własność. Nie można wziąć cudzych przedmiotów bez zezwolenia lub tym bardziej brać ich na zawsze, czyli – powiedzmy po prostu – ukraść. Na niektóre występki niektórzy decydują się, bo to nic takiego, bo nikt nie zauważy, bo komuś nie ubędzie itd itp., bo nie było napisane, że to zabronione. Jakie to przypadki i czy w stu procentach są kradzieżą?

Ekscytujący smak zdobyczy

Przebywanie w sąsiedztwie sadów, pól i działek kusi – i wielokrotnie zaszedł incydent, że ktoś zakradł się po smaczny łup na cudzy obszar. Możemy skorzystać z plonów pochodzących ze strony sąsiadów, jeśli spadną na naszą stronę, gdyż lokują się przy granicy. W żadnym razie nie wolno nam wkroczyć na obcy grunt i zbierać owoców. Sąsiedzi sami chętnie poczęstują swoimi swoimi owocami i jeżeli mamy apetyt na coś, co rośnie u naszych sąsiadów, to lepiej zapytać niż robić to bez wiedzy ludzi, którzy mieszkają najbliżej nas.

Kiedy nie widzisz płotu

Właściciel, który może się pochwalić nowo wybudowanym domem i jeszcze nie dał rady postawić płotu lub po prostu nie chce go mieć, gdyż preferuje nieograniczoną wersję widoku w zachodnioeuropejskim stylu, najczęściej spotyka się z incydentami wtargnięcia na posesję. Tutaj jak ktoś ma nieogrodzoną parcelę, to tak jak bezpańska. Chodzenie na przełaj, samochody, quady lub rowery, ogniska lub grillowanie w takich miejscach to norma. Niestety dochodzi też do przypadków, że ktoś pod czyimś domem zbiera grzyby lub wyprowadza swojego psa By się załatwił i nie zbiera „prezentów” po swoim czworonogu. Kto nie zazgrzyta zębami na widok demonstracyjnej przechadzki ze zwierzęciem pod oknami lub na terenie działki? Zdecydowanie podobnych sytuacji nie można puścić płazem, bo winowajca pozostanie bezkarny.

Co zrobić w sprawie odszkodowania za szkody?

Za to co stanie się w trakcie wtargnięcia osób niepowołanych na czyjś teren, to one powinny ponieść konsekwencje, nawet przy zasugerowaniu tzw. niskiej szkodliwości społecznej czynu. Dewastacje z opłakanymi skutkami i złodziejstwo powinny doprowadzić do ukarania winnych. Najczęściej spokój i bezpieczeństwo najbliższych wymaga wybudowania wysokiego i niełatwego do przejścia płotu. W razie zdarzenia by odzyskać swą własność jest znalezienie dowodów winy. Należy w tym celu złożyć doniesienie na organy ścigania. Najpierw – zgłoszenie incydentu na policję, ale w następnej kolejności trzeba zastanowić się o solidnym doradztwie prawnym. Aby znaleźć fachowca, który wesprze i poradzi, należy umieścić w oknie przeglądarki np. kancelaria adwokacka Łódź i zdecydować się na rozmowę.