Ekspertyza budowlana – powody, dla których warto z niej skorzystać
Czy ekspertyza budowlana pozostaje czymś koniecznym? Niezależnie od tego, co nasuwa się na myśl na początku musimy się poważyć na jej realizację w różnych sytuacjach. Dla kupujących budowle to wartościowe sygnały, czy dana nieruchomość wykazuje się użytecznością, jaką zapewnił sprzedający. Gdy ktoś zamierza wykonać remont, tylko tak zyska wiedzę, jak przygotować i zrealizować kompletne poprawki.
Ekspertyza budowlana – obowiązkowe informacje
Klient interesujący się kupnem nieruchomości wierzy obecnemu dysponentowi. Właśnie od niego otrzymujemy zestaw informacji o aktualnym stanie, awariach. Często decyzji o kupnie towarzyszą zamierzenia powiększenia, dostawienia innych pomieszczeń gospodarczych, tarasu itp. Pojawia się widmo dużych kosztów, a zakres środków na kupno najczęściej okazuje się zbyt szczupły. Nie uda się jednakże bez specjalistycznej porady, uzyskać wiedzy na temat elementów budowlanych, naprężeń, żywotności itp.. Z tym, że to jeszcze nie komplet wiadomości, które otrzymujemy za sprawą usługi o nazwie „ekspertyza budowlana„.
Czego możemy się spodziewać po ekspertyzie budowlanej?
Ta procedura ustrzeże inwestora przed nabyciem budynku w złym stanie , ale i oferuje szansę na wynegocjowanie rozsądnej ceny, jeżeli nabywca chce w przyszłości dokonać niezbędnych napraw. Nie przegapmy tego, że zlekceważenie kontroli obiektu może skutkować katastrofą budowlaną, nie mówiąc o utracie mienia, a nawet zdrowia i życia wśród mieszkańców.
Ekspertyza budowlana w rzeczywistości jest najbardziej dokładną oceną stanu technicznego konstrukcji. Liczne elementy ekspertyzy wymagają skrupulatnych obliczeń i czasu. Rzeczoznawca budowlany podejmuje się drobiazgowych obliczeń, uwzględnia obciążenia, odporność na nacisk i sporo pozostałych wartości, z których tworzy się ostateczna analiza.
Składniki ekspertyzy budowlanej
Każda ekspertyza budowlana powinna posiadać opis przedmiotu badań oraz cel, któremu ma służyć. Podaje się w dokumencie informacje na temat wszystkich badanych komponentów, czy też dokonanych odkrywek. Konieczna będzie dokumentacja rysunkowa i fotograficzna. Wszystko powinno zostać wykonane na wyliczeniach wg technicznych wzorów. Z najdrobniejszych wniosków można dowiedzieć się nie tylko, w jakiej kondycji znajduje się wskazany budynek, ale i jakich poprawek czy wzmocnień oczekuje, by dopuścić go do użytku.