Jeśli Twój malżonek pije…

Obecnie alkoholizm pozostaje poważnym problemem dotykającym każdego z członków rodziny. Dotyka to osób w różnym przedziale wiekowym i w różnych środowiskach. Bywa że skażenie alkoholem pochłania normalność męża i żony, tymczasem równie powszechnie alkoholikiem okazuje się tylko jeden z rodziców. Ile par, tyle życie daje przykładów.

Nietrzeźwy ojciec to dostarczyciel problemów

Nie ma wątpliwości, że dużo częściej alkoholizm przytrafia się mężczyznom. Od biedy można przetrzymać sporadyczne powroty „po pijaku”, lecz najczęściej ostatecznie na pewno zdarzać się to będzie nawet codziennie. To działa jak mechanizm – im częściej się to zdarza, tym w poczuciu większej niepewności, a wręcz zagrożenia, funkcjonuje reszta domowników. Pojawia się kwestia obniżenia jakości mieszkania, zszarganą opinię społeczną rodziny alkoholika aż po przemoc – skutki alkoholu odcisną piętno na całym domu.

Stałe awantury i kłótnie w obecności dzieci?

Przebieg nałogu alkoholowego nie musi, ale jednak zwykle tworzy w nim również agresję i powoduje używanie przemocy wobec innych członków domowej wspólnoty. Niestety, interakcje z uzależnionym od używek ojcem może fatalnie wpływać nie tylko na ich teraźniejszość. Naśladowanie zachowań rodzicielskich w okresie dorosłości to nierzadki przypadek determinacji, dlatego po wejściu w pełnoletność objawi się to poważnymi problemami dzieci alkoholików.

Co robić w trudnej sytuacji

Na pewno należy podjąć próbę wpłynięcia na najbliższą osobę, by mogła zerwać z piciem i wrócić do prawdziwego funkcjonowania. Powracające napady frustracji sprawiają, że wiele kobiet wybiera spokój swoich pociech i rozstanie z mężczyzną. Najtrudniej jest podjąć decyzję z uwagi na sferę psychiczną, lecz prawnie nie widać żadnych kłopotów. Skuteczny prawnik z doświadczeniem w sprawach rodzinnych potrafi znaleźć w na całej linii. Co zrobić? Skorzystać z Google’a wpisując „adwokat kraków rozwód” – momentalnie pojawi się dostęp do wielu jurystów znających się na przepisach. Jak zwykle w w takich sprawach trzeba się liczyć z kosztami, lecz nie jest to ciężar nie do udźwignięcia. Gdy już zapadnie decyzja o zakończeniu związku warto doprowadzić sprawę do końca i cieszyć się wolnością i uśmiechem dzieci.