Papa czy gont – jakie jest najlepsze pokrycie dachowe

Przy wyborze pokrycia dachu potrzebna jest wiedza i porównanie możliwych opcji oraz ich cech. Przy wyborze zawsze można wspomagać się poradami dostępnymi na stronach producenta. Wszystkie informacje przydadzą się podczas prac budowlanych.

Kiedy papa termozgrzewalna może się sprawdzić jako pokrycie dachu?

Prace remontowe, nawet te najprostsze, zawsze wiążą się z koniecznością wcześniejszej organizacji całego przedsięwzięcia. Jest tak również podczas naprawy dachu. Jeśli mamy zamiar zająć się tym sami, musimy wcześniej sprawdzić stan oraz określić typ pokrycia dachu, a następnie zająć się wyborem materiału na jego wymianę. Wiele osób już po jednym spojrzeniu na dach obiektu widzi, że są na nim najróżniejsze nierówności, przez co nie wiadomo w jaki sposób zaplanować prace remontowe na dachu. W tym momencie zadajemy sobie pytanie: czy lepiej jest papę, a może lepszy będzie gont bitumiczny? W takiej sytuacji najprawdopodobniej wiele osób wybierze się do odpowiedniego punktu sprzedaży, i na miejscu kupi specjalną masę, niewymagającą rozgrzewania, czyli gont. Do naprawienia pokrycia dachowego, będziemy potrzebować go jedynie parę warstw. Jednak czy rzeczywiście jest to najlepszym rozwiązaniem? Jednym z utrudnień w aplikacji gontu mogą być na przykład ewentualne nierówności występujące na dachu. Ich obecność utrudnia dotarcie do wszystkich miejsc Jeśli naszym wyborem okaże się jednak papa termozgrzewalna, to na pewno okaże się to o wiele lepszym rozwiązaniem. Jeśli równomiernie położymy papę na całą powierzchnię dachu, to możemy być pewni, że prawdopodobnie przez długi czas będziemy mieć spokój i nie będziemy musieli niepokoić się ewentualnymi remontami.

Typ dachu ma kluczowe znaczenie przy wyborze pokrycia dachowego

Można odnieść wrażenie, że oba materiały są tak samo dobre i nie ma znaczenia który z nich wybierzemy, jednak największe znaczenie przy wyborze ma kształt dachu. Gont bitumiczny nada się do napraw dachu stromym o każdym stopniu nachylenia, warunkiem jest, aby był pozbawiony nierówności. Tylko wtedy jest bezproblemowy w montażu, a pokrycie dachu wyróżnia się wyjątkową wytrzymałością i świetnie izoluje. Niestety podczas montażu trzeba się z nim obchodzić delikatnie. Papa termozgrzewalna w przeciwieństwie do gontu jest znacznie trwalsza. Poza tym wyróżnia się elastycznością i dużo wyższą wytrzymałością. Jej mankamentem jest czasochłonne przygotowywanie podłoża przed montażem, niedopuszczalne są też żadne nierówności. Nie przestrzegając tych zasad nie uda się dostatecznie stabilnie ją przymocować. W momencie montażu wymagane jest zastosowanie specjalnego palnika, którym trzeba podgrzewać papę podczas aplikacji. Tylko zastosowanie się do wszystkich zaleceń zaowocuje uzyskaniem zadowalającego efektu pracy, na szczęście nie są to skomplikowane czynności.