Sposoby na kłopoty z oddechem podczas snu
Chrapanie to objaw poważny i jest nie tylko irytujący, ale także niebezpieczny. Poza przykrym – może nie dla chorego, bardziej dla bliskich – charakterystycznym dźwiękiem często ujawnia się bezdech senny leczenie którego jest walką z momentem ustania czynności oddechowych.
Trudno tu zdefiniować najbardziej narażonych – bezdech senny leczenie którego się często lekceważy, może dotyczyć i kobiet, i mężczyzn. Nie tylko w nocy, również za dnia mogą to być krótkie amnezje i słaba koncentracja, uczucie senności, a nawet stany lękowe i depresyjne. Cukrzyca, udar, zgon w czasie snu – to najgorszy scenariusz nierozpoznanego schorzenia, jakim jest bezdech senny, leczenie więc jest koniecznością.
Czy etiologia bezdechu to jedynie postępowanie chorego – na tę wątpliwość musimy odpowiedzieć przecząco. Należą do nich krzywa przegroda nosowa, zwiotczenie mięśni podniebienia, lecz także otyłość, palenie papierosów czy też picie alkoholu. Na czym polega terapia bezdechu?
Na pierwszym miejscu jest diagnoza tego schorzenia. Należy postawić na taki plan działań specjalistyczne badania i pomiary oddychania w dłuższym czasie. Do leczenia niezbędne jest urządzenie CPAP, inaczej „proteza tlenowa”. Wspomaga to chorego poprzez wprowadzenie dodatkowego ciśnienia przy oddychaniu. W celu usprawnienia przegrody nosowej wykonuje się odpowiednią operację.
Mamy także do czynienia z szturmem suplementów diety na chrapanie, lecz specjaliści radzą wstrzemięźliwość w używaniu, gdyż nie udowodniono ich skuteczności klinicznej, ponadto stwierdzono przypadki szkodzących zdrowiu. Lekarze zalecają zdrowy, aktywny tryb życia i ograniczenie używek, aby zmniejszyć ryzyko bezdechu sennego.